
До Податкового кодексу внесено правки щодо особливостей сплати податку на нерухоме майно за 2021 та 2022 роки.
Платити податок на нерухомість у 2023 році потрібно, як і раніше, за попередній рік. До 1 липня власники житла мали б отримати повідомлення від податкової, скільки саме мають сплатити цього разу. Однак, через воєнний стан правила були змінені.
За новими правилами, від сплати податку звільнені власники житла, що розташоване на територіях бойових дій, або на тимчасово окупованих територіях. Але досі невідомо, кого ж саме звільнили від сплати податку. Причина — у відсутності відповідних нормативів.
Порядок визнання нерухомості непридатною для проживання через бойові дії має затверджувати уряд, але документ досі не з’явився.
Оскільки закон містить чітку вказівку на те, що такий перелік має визначатись саме КМУ, податкова заявила, що такий перелік не може застосовуватися для цілей оподаткування.
Отже, питання застосування звільнення від оподаткування податком на нерухомість залишається неврегульованим. Як у цій ситуації діяти платникам — податкова не пояснила, але наші юристи можуть надати вам пояснення та консультацію з цього питання.
Нагадаємо, що податок мають сплачувати всі, хто в Україні володіє:
- квартирою, загальна площа якої складає понад 60 кв. м,
- житловим будинком — понад 120 кв. м,
- різними типами об’єктів житлової нерухомості, тобто і квартирою, і будинком, — понад 180 кв. м.
Податок нараховується на кожен квадратний метр площі, який перевищує граничний розмір звільненої від оподаткування площі. Ще одне правило: якщо площа квартири більша за 300 кв. м, чи площа будинку перевищує 600 кв. м, розмір податку буде збільшено на 25 тис. грн.
Якою є ставка податку та як провести розрахунки
Сума податку за квадратний метр встановлюється місцевою владою, хоч і не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати на початок року, який передує року, в якому отримано податкове повідомлення-рішення.
Відсоток від «мінімалки» становить 97,5 гривень. Тобто в різних регіонах України ставки податку можуть бути різними, але стягнути з українців понад 97,5 гривень за квадратний метр не мають права.
Розрахунок суми податків вестиметься за такою формулою:
(загальна площа — пільгова площа, на яку не нараховується податок) х ставка податку = сума податку
Наведемо приклад: загальна площа квартири становить 100 кв. м; площа, на яку не нараховується податок, — 60 кв. м; ставка податку — 1,5 % (для зручності, візьмемо максимально можливу); мінімальна заробітна плата на початок 2022 року — 6 500 грн.
Від 100 кв. м віднімаємо 60 кв. м — отримуємо 40 кв. м. Саме за ці метри потрібно сплатити податок. Далі множимо 6 500 грн на 1,5 % та отримуємо 97,5 грн — це ставка податку. Потім 40 кв. м множимо на 97,5 грн та отримуємо суму податку до сплати у розмірі 3 900 грн.
Але якщо квартира розділена між членами сім’ї, наприклад, між чоловіком та дружиною по 50 квадратів, то податок платити не потрібно.
Коли сплачувати
Приватним власникам нерухомості податок треба сплатити протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення, юридичним особам — авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Читайте більше
Часто приходится слышать от наших клиентов «А я сам(а) себе дизайнер!»
Ну и прекрасно! На вкус и цвет товарища нет! Может действительно создать свой интерьер вы с нетерпением ждали очень долгое время или может располагаете кучей
